HOT Corporate - шаблон joomla Окна

IDEOVÝ A UMĚLECKÝ PROFIL SBORU - MPS VOCATUS ECUMENICUS - VE®


 

Osmnáct mužů se sešlo a domluvilo,

že se napříště budou společně věnovat

krásné a ušlechtilé zálibě, 

mužskému sborovému zpěvu.

 

Svůj společný záměr, mužský pěvecký sbor, nazvali VOCATUS ECUMENICUS.
 

 

 

 

SBORMISTR

OLDŘICH RŮŽIČKA

I. TENOR

MIROSLAV ONDRUCH,  VRATISLAV JINDRA, Milan Wasserbauer

II. TENOR

TOMÁŠ JIRKŮ,  PAVEL SVOBODA,  JAN VOGL, Jan Fiksa

I. BAS

MIROSLAV KADEŘÁVEK,  STANISLAV SEVERA,  JAN HUBERT,  PETR JELÍNEK, Vladislav Svatoš

II. BAS

ČESTMÍR SVOBODA,  LEOŠ BUDIG,  JOSEF BUDIG,  MICHAL BUDIG, Filip Sváček 

 

 VYSVĚTLENÍ NÁZVU

Velice dávno, v dobách Peloponéské války mezi Spartou a Aténami (431-404 př. Kr.), chtěli Sparťané před jednou z bitev s Atéňany vědět, jaké bude jejich válečné tažení. Na jejich dotaz jim věštírna v Delfách odpověděla toto: Vocatus atque non vocatus, Deus aderit. Volněji z latiny: Vzýván nebo nevzýván, Bůh bude přítomen. VOCATUS, to si vybral tento sbor jako první část svého jména, protože VOCATUS znamená také toho, kdo byl povolán a pověřen nějakým konkrétním úkolem. Zcela věcně a odpovědně, v uvedených souvislostech, se soubor od začátku cítí povolán a pověřen dobrým zpěvem šířit radost, lásku a dobrou naději. A svým zpěvem také – ve vší bohaté a druhové rozmanitosti – oslavovat Boha za vše, co nám dává! A ECUMENICUS znamená, že sbor je společenstvím všech křesťanů bez rozdílu vyznání.

 


Historie sboru

Mužský pěvecký sbor Vocatus Ecumenicus byl založen v roce 2006 Petrou Budigovou. Během jejího působení ale původní záměr “jen tak si občas zazpívat v mužském kolektivu“ uzrává v rozhodné úsilí vybudovat kvalitní a řádný pěvecký sbor. MPS Vocatus Ecumenicus začíná pravidelně vystupovat na koncertech, festivalech a brzy si získal popularitu v širokém okolí. V květnu 2010 Petra Budigová ukončuje svoji sbormistrovskou činnost v tomto sboru koncertem v Jimramově.  

 

V září 2012 se sbor po dvouleté přestávce schází na své první zkoušce, aby se pokusil navázat na předchozí činnost, s původním názvem. S malým repertoárem a za pomoci externího dirigenta se podařilo již v prosinci téhož roku odzpívat první vystoupení v katolickém kostele v Jedlové u Poličky. Přicházejí noví zpěváci, sbor pravidelně zkouší, vytříbila se i osobnost sbormistra, a tak již v roce 2013 sbor s úspěchem vystupuje na 16 koncertech. Na přelomu let 2014 a 2015 přichází další krize a v únoru 2015 sedm členů odchází a zakládá nový mužský pěvecký sbor Novocantus v Novém Městě na Moravě.

  

MPS Vocatus Ecumenicus v současné době zpívá v počtu 18 členů, je klasickým pěveckým tělesem, a navazuje tak na tradici mužských sborů, které v tomto regionu v minulosti působily. Sbormistrem, uměleckým vedoucím i dirigentem sboru v jedné osobě je Oldřich Růžička.  

 

 

 

Repertoár sboru tvoří převážně klasické a duchovní skladby, lidové písně a spirituály. Sbor v letech 2012 - 2017 uskutečnil 60 koncertních vystoupení. Vystupoval na koncertech, při různých slavnostních příležitostech, jak v regionu kraje Vysočiny, tak i v krajích sousedních, např.:

• byl pozván k zahájení Národní zemědělské výstavy v Brně 2013

• účastní se významných církevních obřadů a bohoslužeb v místě i okolí – chrám Povýšení sv. Kříže v Litomyšli

• účastní se různých sborových setkání a festivalů - přehlídka sborů v Jihlavě 2014

• účastní se významných společenských aktivit - Národní slavnost na Růžovém paloučku 2015

• zahajovací koncert na Noci kostelů v Litomyšli 2016

• zpívání při slavnostní mši v Bazilice minor – Zámek Žďár n/S 2017

• koncert v poutním kostele Sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře – Žďár n/S 2017

Pěvecký sbor je v regionu kraje Vysočiny a Českomoravského pomezí ojedinělým tělesem. Síla mužných hlasů a originální provedení skladeb nabízí návštěvníkům všech vystoupení sboru nevšední hudební zážitek.  

 

Kontakt

Umělecký vedoucí

Mgr. Oldřich Růžička

oldaruzicka@seznam.cz

tel.: +420775729600
 

logo-ve-sbor.jpg

Náhodná fotografie

Žádné obrázky

Video MPS-VE